Na górę

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Marii Magdaleny

w Długiej Goślinie, Archidiecezja Gnieźnieńska

Ogłoszenia Duszpasterskie, X Niedziela Zwykła, 6 czerwca 2021 r.

 1. Dziś obchodzimy Dzień Dziękczynienia. Prawdziwym wotum jest Polska wdzięczna Bogu za odzyskaną wolność. Idea Dnia Dziękczynienia jest kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego z 1792 r. Przed kościołem możemy złożyć ofiary do puszek na Świątynię Opatrzności Bożej.
 2. W Oktawie Bożego Ciała dziękuję tym, którzy przyczynili się do tego byśmy Uroczystość Bożego Ciała mogli przeżyć godnie i czytelnie. Dziękuję wszystkim, którzy przygotowywali ołtarze i porządkowali przed i po uroczystości, dziękuję za zorganizowanie się dziewczynek do sypania kwiatów, za dostarczone kwiaty, dziękuję służbie liturgicznej, animacji muzycznej, druhom OSP za prowadzenie i czuwanie nad bezpieczeństwem uroczystości, i wszystkim za piękną modlitewną obecność. Niech Pan nam wszystkim błogosławi i pomnaża wszelkie objawione dobro.
 3. Czerwiec to tradycyjnie miesiąc szczególnego kultu NSPJ. Cześć Bożemu Sercu będziemy oddawali odmawiając Litanie do NSPJ podczas komunii św., a w Oktawie Bożego Ciała podczas procesji.
 4. W czasie Oktawy Bożego Ciała Dzieci I Komunijne mają swój biały tydzień. Dzieci te uczestniczą we Mszy św. i procesji codziennie przez całą Oktawę (w niedzielę o godz. 9.30 w Łopuchowie; w poniedziałek, we wtorek i w środę – o godz. 18.30 w Długiej Goślinie; w czwartek – zakończenie Oktawy – o godz. 18.30 w Kątach).
 5. W czwartek (10 czerwca) kończymy tradycyjną Oktawę Bożego Ciała w Kątach. Zapraszam wszystkich na Mszę św. o godz. 18.30. Po Mszy św. procesja eucharystyczna przez wieś. Zakończenie przy krzyżu.
 6. W piątek (11 czerwca) przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która od Jubileuszowego Roku Kapłańskiego obchodzona jest jako Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów. W naszej parafii Mszę św. w tej intencji będę sprawował w czwartek (na zakończenie oktawy Bożego Ciała). Tego wieczoru o godz. 18.30 (po Mszy świętej) tradycyjnie udamy się z procesją eucharystyczną i litanią do NSPJ ofiarując tę modlitwę także w intencji kapłanów, szczególnie kapłanów naszego dekanatu. Proszę także o towarzyszenie podczas procesji druhów OSP. W tym dniu nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 7. W niedzielę (13 czerwca) na godz. 17.00, zapraszam do Brzeźna pod kapliczkę św. Antoniego z Padwy, na świętowanie Dnia Patrona wsi. Rozpoczniemy modlitwą na Eucharystii, a po niej za św. Antonim i z Matką Bożą Fatimską ruszymy z różańcem fatimskim. Modlitwę zakończymy przy krzyżu Apelem Maryjnym.
 8. W tym tygodniu w kalendarzu liturgicznym wspominamy:
  • wtorek (8 czerwca) św. Jadwigę Królową;
  • czwartek (10 czerwca) bł. Bogumiła, biskupa, patrona naszej archidiecezji;
  • piątek (11 czerwca) Uroczystość NSPJ;
  • sobota (12 czerwca) Niepokalanego Serce NMP;
  • niedziela (13 czerwca) św. Antoniego z Padwy prezbitera i Doktora Kościoła, patrona Brzeźna;
 9. Przyszła niedziela to druga niedziela miesiąca. Pamiętajmy o składce inwestycyjnej.
 10. Tegoroczna Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę odbędzie się w tradycyjnej formie sprzed czasu pandemii. Na pątniczy szlak wyruszą więc swoimi trasami wszystkie grupy promieniste, kolorowe i rowerowe. Gorąco zachęcamy do powrotu na pielgrzymi szlak. Zapisy oraz szczegółowe informacje dostępne na stronie ppag.pl.
 11. Zapraszam do nabywania i lektury nowego „Przewodnika Katolickiego”.

ks. Jan Kwiatkowski, proboszcz