Na górę

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Marii Magdaleny

w Długiej Goślinie, Archidiecezja Gnieźnieńska

Ogłoszenia Duszpasterskie, Niedziela Palmowa – Męki Pańskiej, 14 kwietnia 2019 r.

 1. Dzisiejsza niedziela (14 kwietnia) to Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Jej liturgia wprowadza nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas każdej Mszy św. pobłogosławione gałązki palmowe, na pamiątkę palm słanych pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza. Dziękuję za przygotowanie i dystrybucję palm członkom Akcji Katolickiej i młodzieży.

Mszę św. w Niedzielę Palmową o godz. 10.15 (w Łopuchowie) rozpoczynamy przy krzyżu za kościołem; a Mszę o godz. 12.00 w Długiej Goślinie rozpoczynamy przy Kaplicy Serca Pana Jezusa (prowadzić nas będzie Jezus jadący na osiołku). Na mszę św. południową zapraszam młodych, z racji, że od 1985 roku, z woli Jana Pawła II, Niedziela Palmowa obchodzona jest jako Dzień Młodzieży.

 1. Dzisiaj po Mszach św. prowadzony jest wielkanocny kiermasz ozdób i wiktuałów świątecznych. Dochód z kiermaszu przeznaczamy na fundusz duszpasterski parafii.
 2. Dzisiejsza niedziela to druga niedziela miesiąca. Dziękuję tym wszystkim, którzy włączyli się w składkę inwestycyjną.
 3. Także dzisiaj (w niedzielę) o godz. 15.30 w kościele parafialnym ostatnie Gorzkie Żale, których epilogiem będzie koncert Pieśni Pasyjnych w wykonaniu chóru: „Motet et madrigal” pod dyrekcją prof. Leszka Bajona.
 4. Tradycyjnie w okresie Wielkiego Postu można składać daninę diecezjalną w kopercie podczas składki lub w biurze parafialnym, zaznaczając od kogo ta ofiara. Nasze należności wobec kurii archidiecezjalnej i seminarium wynoszą w tym roku około 7 zł na jedną osobę zamieszkującą na terenie parafii. W ubiegłym roku, w ramach dodatkowych ofiar na daninę diecezjalną, wpłynęły ofiary od 50% mieszkańców.
 5. W poniedziałek (15 kwietnia) o godz. 18.00 na plebanii spotkanie osób zainteresowanych pomocą w przygotowaniu Liturgii Triduum Paschalnego.
 6. W Wielki Wtorek (16 kwietnia) zapraszam osoby chętne do pomocy w uporządkowaniu i udekorowaniu naszych kościołów na święta: w Łopuchowie od godz. 11.00, w Długiej Goślinie od godz. 17.00.
 7. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii. Dajmy szansę Bogu, by obudził w nas nowego człowieka.
 8. W Wielki Czwartek (18 kwietnia) w naszej katedrze Ksiądz Prymas wraz z kapłanami z całej Archidiecezji, podczas uroczystej Mszy Świętej o godz. 10.00, dokona poświęcenia oleju krzyżma do sprawowania sakramentów świętych: chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich i oleju chorych do namaszczenia chorych, a także obecni kapłani odnowią swoje przyrzeczenia złożone podczas święceń. Będę uczestniczył w tym szczególnym wydarzeniu. Ostatnie miesiące przyniosły nam wiele bolesnych wiadomości dotyczących życia kapłańskiego, tym bardziej proszę wszystkich parafian o modlitwę za mnie i wszystkich kapłanów w dekanacie.

Od czwartkowego wieczoru rozpoczyna się obchód Triduum Paschalnego. We wszystkich kościołach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwaną Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. W naszej świątyni parafialnej rozpocznie się ona o godz. 19.00. Na tej Mszy św. swoje Święto Pragnienia – w drodze do Komunii z Jezusem będą obchodzić dzieci klas III wraz z rodzinami. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą, na pamiątkę uwięzienia i sądu dokonanego nad Jezusem Chrystusem. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja Jezusa Eucharystycznego w ciemnicy trwać będzie w Wielki Czwartek do godziny 22.00, a w Wielki Piątek od godz. 9.00 do Liturgii Męki Pańskiej.

 1. W Wielki Piątek (19 kwietnia) zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14 do rozpoczęcia 60 roku życia nie mają dyspensy. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę (przynajmniej do święconki). Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. W Wielki Piątek na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej w naszym kościele o godz. 19.00, wprowadzeniem będzie prezentacja drogi krzyżowej złożonej z 14 fragmentów filmu „Pasja” Mela Gibsona. Na liturgię wielkopiątkową składa się: uroczyste proklamowanie Ewangelii Męki Pańskiej według św. Jana Apostoła, adoracja krzyża za którą można uzyskać odpust zupełny, Komunia Św. i przeniesienie Jezusa Eucharystycznego do symbolicznego grobu Pańskiego. Adoracja Jezusa w grobie Pańskim do godz. 24.00.
 2. Wielka Sobota (20 kwietnia) jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Adoracja w naszym kościele rozpocznie się od Jutrzni o godz. 9.00, a zakończy kwadrans przed nocną liturgią. Pamiętajmy o tradycyjnym i pięknym obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Ze święconką będziemy mogli przyjść do następujących miejsc według harmonogramu: 00 – Łoskoń Stary przy krzyżu; 10.20 – Kąty przy krzyżu; 10.45 – Wojnowo przy kaplicy; 11.05 – Wojnówko przy krzyżu; 11.40 – Łopuchówko przy krzyżu; 12.00 – Łopuchowo przy kościele; 12.20 – Brzeźno przy krzyżu na wjeździe; 12.45 – Sławica przy krzyżu we wsi; Długa Goślina w kościele parafialnym o godz. 15.00 (na początku koronka do Bożego Miłosierdzia).
 3. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi Zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna (20 kwietnia) w naszym kościele rozpocznie się o godz. 21.00 przed kościołem. Zostanie poświęcony nowy ogień i paschał, wsłuchamy się w bogatą liturgię słowa, zostanie poświęcona woda chrzcielna, odnowimy przyrzeczenia chrzcielne i celebrowana Eucharystia Nocy Paschalnej, która zakończy się Procesją Rezurekcyjną.

W niedzielę Zmartwychwstania (21 kwietnia) Msze Święte o godz. 10.15 w Łopuchowie i o godz. 12.00 w kościele parafialnym. W Drugie Święto Msze Święte jak w niedzielę.

 1. W sobotę (27 kwietnia) i w niedzielę (28 kwietnia) w Gnieźnie uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski i Archidiecezji. Na te uroczystości zaprasza wszystkich ks. Prymas. Z naszego dekanatu rusza 25 kwietnia piesza pielgrzymka Młodych do Grobu św. Wojciecha. Zapisy do 23 kwietnia w Internecie przez formularz dostępny na stronie Facebookowej parafii. Zaliczkę 20 zł i pisemną zgodą przekazujemy p. Jadwidze Kądzielawie. W sobotę (27 kwietnia) z naszej parafii organizowany jest wyjazd do Gniezna, na I Nieszpory o św. Wojciechu. Kandydaci do bierzmowania uczestniczą w tej pielgrzymce jako obowiązkowym etapie przygotowań do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Proszę o zgłoszenia po Mszach św., bądź telefonicznie lub
  e-mail’owo. Wyjazd o godz. 18.05 z przystanku przy szkole w Długiej Goślinie. Koszt 5 zł. W związku z Pielgrzymką na obchody Wojciechowe Msza św. wieczorna w Długiej Goślinie odprawiona zostanie o godz. 17.00.
 2. Zapraszamy do udziału w Mini Cyklu Charytatywnych Maratonów MTB POMAGANIE PRZEZ ROWEROWANIE. Pierwszy Maraton odbędzie 5 maja 2019 roku w Długiej Goślinie. Całkowity dochód zostanie przekazany na remont naszego kościoła. W maratonie może wziąć udział każdy niezależnie od wieku i stopnia kolarskich umiejętności (czyli od najmłodszych, które potrafią utrzymać się na rowerku do najstarszych). Szczegóły na plakatach i ulotkach oraz na stronie internetowej i Facebookowej parafii. Zapraszajmy swoich przyjaciół i znajomych do udziału. Przewidziane są także nagrody od sponsorów dla zwycięzców.

W związku z maratonem ulega zmianie porządek Mszy św. w tym dniu (5 maja): 7.30, 9.30 w Długiej Goślinie i godz. 9.30 w Łopuchowie.

 1. Zapraszam do lektury nowego „Przewodnika Katolickiego”. Dla dzieci do odbioru kolejne Ziarenko z Ewangelią.

 

Zapowiedzi przedślubne, 14 kwietnia 2019 r.

 Zamierzają zawrzeć sakramentalny związek małżeński:

 1. Kamil Krystian Adamiakwolny, par. św. Jakuba Ap. Murowana Goślina;

Magdalena Wanecka st.wolny, par. św. Marii Magdaleny Długa Goślina /zap.III/;

 1. Bartłomiej Karnyskiwolny, par. św. Mikołaja Witkowo;

Aniela Kowalska st.wolny, par. św. Marii Magdaleny Długa Goślina /zap.I/;

 1. Bartosz Adam Kalinowski st. wolny, par. Imienia Maryi Poznań;

Agnieszka Kuczyńska st.wolny, par. Imienia Maryi Poznań /zap.I/;

Kto wiedziałby o jakiejkolwiek przeszkodzie uniemożliwiającej zawarcie tych małżeństw winien zgłosić to proboszczowi.

 

Jan Kwiatkowski

proboszcz

W Kręgu Słowa Starego Testamentu (SSB 2018-2019)

„BY LEPIEJ ZROZUMIEĆ, BY GŁĘBIEJ PRZYJĄĆ, BY BARDZIEJ KOCHAĆ…”

 Najbliższe spotkania:

 1. Oto Słowo Boże.
  Biblijne genealogie. Dlaczego i co mówią? (Rdz 5 i 10) (21 XI 2018)
 2. Biblia dziełem Boga i dziełem człowieka.
  Potop – o jakim Bogu mowa? (Rdz 6,9-9,17) (12 XII 2018)
 3. Od Ewangelii do pseudoewangelii
  Wieża Babel – jakiej jedności Pan Bóg nie chce? (Rdz 11) (30 I 2019)
 4. Bóg, który mówi w różnych językach, także po polsku
  Dlaczego Bóg poddaje wierzącego (wielkiej) próbie? (27 II 2019)
  Ofiara z Izaaka a powołanie i życie Abrahama (Rdz 12-25)
 5. Czy Biblię można rozumieć dosłownie? (27 III 2019)
  Patriarcha Jakub – dlaczego ojciec 12-u pokoleń? (Rdz 26-36)
 6. Kościół stróżem Słowa Bożego (24 IV 2019)
  Józef – czym powinien być Lud Boży? (Rdz 37-50)
 7. Biblia historią zbawienia (29 V 2019)
  Mojżesz – „Przyjaciel Boga” (Wj 1,1nn)
 8. Modlitwa (z) Pismem Świętym. Lectio divina i jej etapy                        (19 VI 2019)
  Miłosierdzie Boże w plagach egipskich! (Wj 7,14-11,10)
Menu