Na górę

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Marii Magdaleny

w Długiej Goślinie, Archidiecezja Gnieźnieńska

Ogłoszenia Duszpasterskie, VII niedziela zwykła, 23 lutego 2020 r.

 1. Dzisiaj (niedziela) rozpoczynamy w Kościele w Polsce 53 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych. Zachęcam wszystkich parafian do podjęcia dobrowolnej abstynencji od alkoholu i innych używek nie tylko w ciągu tego wyjątkowego tygodnia, ale także na dłuższy okres dla ratowania ludzi uzależnionych, zwłaszcza z naszej parafialnej wspólnoty.
 2. We wtorek (25 lutego) organizujemy po raz piąty parafialne ostatki. Wieczór rozpoczynamy o godz. 20.00 na sali wiejskiej w Długiej Goślinie. Zabawę ostatkową kończymy o 23.30 polonezem ze śledziem, a o 00 uroczyście rozpoczynamy Wielki Post Mszą św. Środy Popielcowej.
 3. 26 lutego przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu – czas pokuty, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Msze św. tego dnia (oprócz Mszy o północy) o godz. 8.30 i 17.00 w Łopuchowie i o godz. 12.00 i 19.00 w Długiej Goślinie. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie.
 4. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18, a rozpoczęciem 60 roku życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominamy, że wszystkich od 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 5. W naszych szkołach podstawowych w Środę Popielcową odbywa się II dzień rekolekcyjny. Proszę rodziców o zapoznanie się z planem tych wydarzeń.
 6. W pierwszy piątek Wielkiego Postu (28 lutego) przeżywać będziemy dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. W naszej wspólnocie parafialnej tę szczególną intencję polecimy Panu Bogu na drogach krzyżowych.
 7. Już w tym tygodniu zapraszam na pierwsze nabożeństwa pasyjne:
 • Droga Krzyżowa:
  • w czwartek o godz. 16.30 w Łopuchowie;
  • w piątek o godz. 17.30 w Długiej Goślinie;

Zwracam uwagę, że w tym tygodniu nie ma drogi krzyżowej ze szczególnym udziałem dzieci. Dzieci mają drogę krzyżową podczas rekolekcji.

 • Nabożeństwo pasyjne „Czas to miłość” z adoracją krzyża i nieszporami w piątek o godz. 20.00 w kościele parafialnym
 • Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 15.30 w kościele parafialnym. Kazania pasyjne głosić będzie ks. Jacek Bartmański (wikariusz parafii NAJCh na Zielonych Wzgórzach);
 1. Przyszła niedziela to pierwsza niedziela miesiąca, a zatem wsłuchiwać będziemy się w katechezę przygotowującą nas do perygrynacji.
 2. Zapraszam do nabywania i lektury nowego „Przewodnika Katolickiego”. W tym tygodniu z dodatkiem „5 minut dla Boga”. Dla trzecioklasistów Mapa podróży na miesiąc marzec.

 

Jan Kwiatkowski, proboszcz

Menu