Na górę
MariaMagdalena_ikona (1)

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Marii Magdaleny

w Długiej Goślinie, Archidiecezja Gnieźnieńska

Ogłoszenia Duszpasterskie, Zesłanie Ducha Świętego, 20 maja 2018 r.

 1. Dziękuję wszystkim za obecność w ubiegłą niedzielę na świętowaniu dnia Patronki Wojnówka i na inauguracji nabożeństw fatimskich. Na ręce Pani Sołtys składam serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i w przebieg uroczystości. Niech Pan Bóg wszystkim błogosławi.
 2. W dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną w Polsce Zielonymi Świątkami, Kościół modli się: „Panie, nasz Boże, spraw, aby zgodnie z obietnicą Twojego Syna Duch Święty dał nam głębiej zrozumieć tajemnicę Eucharystii i doprowadził nas do całej prawdy”. On umacnia to, co słabe, prostuje to, co błędne, rozgrzewa oziębłe i przynosi błogosławieństwo pokoju. A my, poddając się Jego światłu i Jego ciepłu, jak uczniowie zgromadzeni wokół Maryi w Wieczerniku, możemy o tym zaświadczyć w codziennym życiu. Nie lękajmy się, On wszystkiego nas nauczy. Otwórzmy się tylko na Jego światło i pamiętajmy, że każda Eucharystia jest wciąż dokonującą się Pięćdziesiątnicą.
 3. Dzisiaj kończy się liturgiczny okres wielkanocny. Przypominamy, że zgodnie z zaleceniami Konferencji Episkopatu Polski czas Komunii św. wielkanocnej jest liczony od Środy Popielcowej do uroczystości Trójcy Przenajświętszej, którą przeżywać będziemy w przyszłą niedzielę (27 maja). Zachęcam tych, którzy z różnych powodów w tym czasie jeszcze nie wypełnili trzeciego przykazania kościelnego, aby skorzystali z zaproszenia i przygotowani przez sakrament pokuty zjednoczyli się z Chrystusem w Eucharystii.
 4. Zachęcam także, aby radosny obchód dzisiejszej uroczystości rozszerzyć na jutro. Dnia 21 maja czcimy Maryję jako Matkę Kościoła. Msze św. o godz. 17.00 w Łopuchowie i o godz. 19.00 w Długiej Goślinie.
 5. W czwartek (24 maja) przypada obchodzone od 5 lat w Polsce święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. W naszym dekanacie to szczególny dzień odpustu parafialnego i 25 lecie parafii na Zielonych Wzgórzach w Murowanej Goślinie. Sumie odpustowej przewodniczyć będzie Prymas Polski Abp Wojciech Polak. Z uwagi na moją obecność na Uroczystościach w Murowanej Goślinie nie ma Mszy św. w Łopuchowie.
 6. W sobotę (26 maja) obchodzimy Dzień Matki. W tym dniu w kościele parafialnym modlić się będziemy przed wieczorną Mszą św. na różańcu i Litanią Loretańską za wszystkie mamy w parafii tak żyjące, jak i zmarłe.
 7. Tym wszystkim, którzy w ubiegłą i w dzisiejszą niedzielę włączyli się w składkę inwestycyjną składam serdeczne Bóg zapłać.
 8. W miesiącu maju naszą cześć i zaufanie do Matki Jezusa i naszej Matki wyrażamy tradycyjnie gromadząc się wieczorną porą, przy krzyżach, figurach i kaplicach, aby uroczyście śpiewać Litanię Loretańską. Parafialnie Litanie śpiewamy kwadrans przed każdą Mszą św. W Łopuchowie: codziennie o godz. 17.00, w Wojnowie od poniedziałku do piątku o godz. 18.00, w Łopuchowie Osiedlu w niedzielę o godz. 19.30.
 9. W tym tygodniu w kalendarzu liturgicznym wspominamy także:
  • sobota (26 maja) św. Filipa Nereusza, prezbitera.
 10. Zapraszam do lektury nowego „Przewodnika Katolickiego”.

 

Jan Kwiatkowski

proboszcz

niepokalana2
trojcaswieta
Menu