Na górę
MariaMagdalena_ikona (1)

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Marii Magdaleny

w Długiej Goślinie, Archidiecezja Gnieźnieńska

Ogłoszenia Duszpasterskie, IV Niedziela Wielkanocna, 22 kwietnia 2018 r.

 1. Na dzieła miłosierdzia Caritasu zebraliśmy 240 zł. Bóg zapłać.
 2. W dzisiejszą niedzielę (22 kwietnia), zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, rozpoczynamy tydzień modlitw o powołania do Służby Bożej w Kościele. Na Mszy o godz. 12.00 będzie miało miejsce uroczyste włączenie kandydatów do Liturgicznej Służby Ołtarza. Także w tym dniu o godz. 15.00 w kościele parafialnym podsumowanie pracy wielkopostnej dzieci. Spotkanie rozpoczniemy Koronką do Bożego Miłosierdzia w intencji powołań. W ramach tygodnia modlitw o powołania na Mszach św. (po komunii św.) będziemy prosić za wstawiennictwem św. Wojciecha o powołania do Służby Bożej w Kościele z naszej parafii.
 3. W poniedziałek (23 kwietnia) przeżywamy uroczystość św. Wojciecha, patrona naszej Ojczyzny i Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Święty Wojciech, biskup i męczennik, na którego grobie w Gnieźnie zbudowano pierwszą polską metropolię kościelną, stał się patronem ładu hierarchicznego w Polsce. Stolica gnieźnieńska została stolicą prymasowską i tak jest do dziś. Święty Wojciech, z pochodzenia Czech, łączy narody Europy Środkowej i patronuje tej części naszego kontynentu. Jest on także wzorem misjonarza odważnie głoszącego prawdy wiary, nawet wśród wrogiego otoczenia. Pamiętajmy w modlitwie o posłudze polskich biskupów pod honorowym zwierzchnictwem prymasa Polski i o biskupach katolickich w krajach sąsiednich, wypraszając dla nich odwagę do stawania w obronie wiary i wartości chrześcijańskich. Tego dnia Msza św. w intencji Ks. Prymasa o godz. 18.00, a po Mszy św. spotkanie Akcji Katolickiej na plebanii.

Na polecenie Ks. Prymasa, od ubiegłego piątku (20 kwietnia), odprawiamy nowennę przygotowującą nas do uroczystości Wojciechowych. Specjalną modlitwę odmawiamy na zakończenie każdej Mszy św.

 1. We wtorek (24 kwietnia) w ramach 3 dnia rekolekcji szkolnych dzieci z naszych szkół podstawowych wyjeżdżają do Gniezna na „Pielgrzymkę dla Niepodległej”, by u grobu św. Wojciecha modlić się za naszą Ojczyznę w tym szczególnym jubileuszowym roku odzyskania niepodległości. Planowane jest także krótkie spotkanie z Prymasem Polski. W ramach rekolekcyjnego programu Akcja Katolicka naszej parafii sponsoruje udział w spektaklu w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Wyjazd do Gniezna obowiązuje wszystkie dzieci, które uczęszczają na lekcje religii.
 2. W sobotę (28 kwietnia) i w niedzielę (29 kwietnia) w Gnieźnie uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski i Archidiecezji. Z naszej parafii w sobotę organizowany jest wyjazd do Gniezna, na I Nieszpory o św. Wojciechu, z racji corocznego odpustu (w tym roku odpust ten kończy obchody 600-lecia Prymasostwa w Polsce). Kandydaci do bierzmowania uczestniczą w tej pielgrzymce jako obowiązkowym etapie przygotowań do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Proszę o zgłoszenia po Mszach św. bądź telefonicznie lub mejlowo. Wyjazd o godz. 18.05 z przystanku przy szkole w Długiej Goślinie. Koszt 5 zł. W związku z Pielgrzymką na obchody Wojciechowe Msza św. wieczorna w Długiej Goślinie odprawiona zostanie o godz. 17.00.

Z Murowanej Gośliny organizowany jest wyjazd młodzieży na cały dzień Święta Młodych (28 kwietnia). Zainteresowanych proszę o kontakt z ks. Łukaszem Abramem – dekanalnym duszpasterzem młodzieży.

 1. W tym tygodniu w kalendarzu liturgicznym wspominamy także:
  • środa (25 kwietnia) św. Marka, Ewangelistę.
 2. 1 maja pierwsze nabożeństwo majowe w Łopuchowie Osiedlu przy kapliczce Matki Bożej Niepokalanej. Z Długiej Gośliny organizowana jest pielgrzymka rowerowa na to nabożeństwo.
 3. 2 maja świętować będziemy dzień strażaka wraz z odsłonięciem na naszej strażnicy OSP w Długiej Goślinie figury św. Floriana. Szczegóły świętowania za tydzień.
 4. Zapraszamy do udziału w Mini Cyklu Charytatywnych Maratonów MTB POMAGANIE PRZEZ ROWEROWANIE. Pierwszy Maraton odbędzie 6 maja 2018 roku w Długiej Goślinie. Całkowity dochód zostanie przekazany na remont naszego kościoła. W maratonie może wziąć udział każdy niezależnie od wieku i stopnia kolarskich umiejętności. Szczegóły na plakatach i ulotkach oraz na stronie internetowej i facebookowej parafii. Zapraszajmy swoich przyjaciół i znajomych do udziału. Przewidziane są także nagrody od sponsorów dla zwycięzców.

W związku z maratonem ulega zmianie porządek Mszy św. w tym dniu (6 maja): 7.30, 9.30 w Długiej Goślinie i godz. 9.30 w Łopuchowie.

 1. Od 15 do 17 maja planowana jest parafialna pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie i Świętej Lipce. Nawiedzimy także Chełmno nad Wisłą, Pelplin, Jabłonowo Pomorskie (Sanktuarium bł. Marii Karłowskiej) i Toruń. Wyjazd 15 maja o godz. 5.00, powrót 17 maja w godzinach wieczornych. Zgłoszenia po Mszach św., telefonicznie bądź w biurze parafialnym.
 2. Zapraszam do lektury nowego „Przewodnika Katolickiego”.

 

Jan Kwiatkowski

proboszcz

niepokalana2
trojcaswieta
Menu