Na górę

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Marii Magdaleny

w Długiej Goślinie, Archidiecezja Gnieźnieńska

Ogłoszenia Duszpasterskie, XXIX Niedziela zwykła, 21 października 2018 r.

 1. Dziękuję tym wszystkim, którzy pamiętali i włączyli się w składkę inwestycyjną.
 2. Dzisiaj w Kościele Katolickim w całej Polsce odbywa się statystyczne badanie praktyk religijnych związanych z przeżywaniem Dnia Pańskiego (czyli liczenie wiernych obecnych na Mszy św. i przyjmujących komunię św.).
 3. Dzisiaj (21 października) zaczynamy tydzień misyjny, pod hasłem: „Pełni Ducha i posłani”. To czas szczególnej refleksji intelektualnej i modlitewnej nad dziełem ewangelizacji prowadzonym w świecie.
 4. Przez cały październik z Matką Bożą trwamy na modlitwie różańcowej. W tym roku modlimy się w intencji naszej Ojczyzny, w tym tygodniu do tej intencji dołączamy misjonarki i misjonarzy szczególnie z naszej archidiecezji. Plan nabożeństw różańcowych:
 • w Długiej Goślinie: we wtorek, w środę i w piątek o godz. 17.30;
 • w Łopuchowie w czwartek o godz. 16.30.

Ze szczególnym udziałem dzieci będą odprawiane nabożeństwa w czwartek i w piątek o godz. 16.30. W sobotę pół godziny przed wieczorną Mszą św. i w niedzielę pół godziny przed Mszami o godzinie 10.15 i 12.00 różaniec prowadzą członkowie Żywego Różańca. Różaniec odmawiany jest także w naszych w kaplicach w Wojnowie o godz. 18.00 (od poniedziałku do piątku) i w Łopuchowie o godz. 17.00 (w poniedziałek, wtorek, środę i piątek.). Przy sprzyjających warunkach dobrze byłoby zapraszać się na wspólne odmawianie różańca przy krzyżach i kapliczkach.

 1. W środę (24 października) o godz. 18.45 zapraszam na Szkołę Słowa Bożego do sali wiejskiej w Długiej Goślinie.
 2. W czwartek (25 października) o godz. 10.30 w sali wiejskiej w Długiej Goślinie będzie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Grupa Ekumeniczna z Poznania w ramach Ekumenicznego Święta Biblii zaprasza nas na prezentację pierwszej w Polsce Biblii w tłumaczeniu ekumenicznym. Spotkanie poprowadzi dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce Małgorzata Platajs. Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich, którzy mają czas, abyśmy dołączyli do tych, którzy czczą Boże Słowo i pracują dla Jego krzewienia.
 3. W przyszłą niedzielę (28 października) w naszym kościele parafialnym obchodzimy rocznicę poświęcenia tego kościoła. Ufam, że na to święto damy radę ogarnąć wszystkie sprawy związane z porządkowaniem po remoncie. Proszę drogich parafian w piątek i w sobotę o gotowość do pomocy.
 4. Także w przyszłą niedzielę obchodzimy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku wesprzemy modlitwą i dodatkową ofiarą do puszki po Mszach św. Chrześcijan w Pakistanie.
 5. Przed nami dużymi krokami zbliża się Dzień Wszystkich Świętych, z tej okazji zadbajmy o nasz cmentarz o prolongatę grobów, o wspomnienie zmarłych w wymieniankach jednorazowych i rocznych.
 6. W tym tygodniu wspominamy:
  • poniedziałek (22 października) – św. Jana Pawła II, papieża.

 

 

 1. Jest moją wielką radością, że udało się nam wydać parafialny kalendarz na 2019 rok. Tym razem proponujemy zdjęcia kapliczek rozsianych na terenie parafii z komentarzami zaczerpniętymi z Prologu do Ewangelii św. Jana, w tłumaczeniu ks. Jakuba Wujka. Dziękuję Państwu Walczak z Łopuchowa Osiedla za fotografie i pomoc edytorską. Kalendarze traktujemy jako cegiełki na fundusz remontowy naszego kościoła. Dolna granica opłacalności to 30 zł (górnej nie ma). Proponuję, by nabywać kalendarz, jako dobry prezent promujący naszą okolicę.
 2. Istnieje jeszcze szansa dołączenia do pielgrzymki do Ziemi Świętej. Szczegóły na ulotkach. W sprawie zapisu proszę o kontakt ze mną osobiście.
 3. Od 16 do 18 listopada w naszej parafii przeżywać będziemy czas mocy i łaski, czyli trzy dniowe misje związane z nawiedzeniem figury św. Michała Archanioła z Groty Objawień na Gargano (Włochy). Szczegóły wkrótce. W naszym dekanacie nawiedzenie figury św. Michała Archanioła będzie miało miejsce jeszcze w Murowanej Goślinie w obu parafiach.
 4. Zapraszam do lektury nowego „Przewodnika Katolickiego”. Dla dzieci do odbioru kolejne Ziarenko z Ewangelią.

 

Jan Kwiatkowski

proboszcz

W Kręgu Słowa Starego Testamentu (SSB 2018-2019)

„BY LEPIEJ ZROZUMIEĆ, BY GŁĘBIEJ PRZYJĄĆ, BY BARDZIEJ KOCHAĆ…”

 Najbliższe spotkania:

 1. Jak Bóg „dyktował” Biblię? Jak Biblia „zamieszkała” między nami?
  Dlaczego akurat wąż?! Istnienie dobrych i złych Duchów i ich wpływ na ludzi… (Rdz 3 i 4) (24 X 2018)
 2. Oto Słowo Boże.
  Biblijne genealogie. Dlaczego i co mówią? (Rdz 5 i 10) (21 XI 2018)
 3. Biblia dziełem Boga i dziełem człowieka.
  Potop – o jakim Bogu mowa? (Rdz 6,9-9,17) (12 XII 2018)
 4. Od Ewangelii do pseudoewangelii
  Wieża Babel – jakiej jedności Pan Bóg nie chce? (Rdz 11) (30 I 2019)
 5. Bóg, który mówi w różnych językach, także po polsku
  Dlaczego Bóg poddaje wierzącego (wielkiej) próbie? (27 II 2019)
  Ofiara z Izaaka a powołanie i życie Abrahama (Rdz 12-25)
 6. Czy Biblię można rozumieć dosłownie? (27 III 2019)
  Patriarcha Jakub – dlaczego ojciec 12-u pokoleń? (Rdz 26-36)
 7. Kościół stróżem Słowa Bożego (24 IV 2019)
  Józef – czym powinien być Lud Boży? (Rdz 37-50)
 8. Biblia historią zbawienia (29 V 2019)
  Mojżesz – „Przyjaciel Boga” (Wj 1,1nn)
 9. Modlitwa (z) Pismem Świętym. Lectio divina i jej etapy                        (19 VI 2019)
  Miłosierdzie Boże w plagach egipskich! (Wj 7,14-11,10)
Menu