Na górę

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Marii Magdaleny

w Długiej Goślinie, Archidiecezja Gnieźnieńska

Ogłoszenia Duszpasterskie, Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata,
22 listopada 2020 r.

  1. Dzisiaj (22 listopada) Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – koniec roku liturgicznego i koniec roku duszpasterskiego, który przeżywaliśmy w Kościele w Polsce pod hasłem „Wielka tajemnica wiary”. Po Mszy Świętej zawierzymy naszą Parafię NSPJ przed wystawionym NS. Za udział w tym nabożeństwie możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Dzisiejsza uroczystość jest też świętem patronalnym Akcji Katolickiej. Msza św. za żywych i zmarłych członków tego Stowarzyszenia o godz. 12.00 w kościele parafialnym.

Także dzisiaj uczniowie klas III, którzy są w drodze do Komunii z Jezusem, przeżywają „Święto Księgi”. Na Nabożeństwie Słowa Bożego w kościele parafialnym o godz. 15.00 Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Długiej Goślinie i o godz. 15.45 Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Łopuchowie i pozostałych Szkół otrzymają poświęcone modlitewniki, jako małe, „święte księgi” na ich miarę. Od tego dnia mają być dla nich pomocą w modlitwie i nasłuchiwaniu Pana Boga, który powinien królować w ich myśleniu i działaniu. Koszt zakupu modlitewnika to 12 zł, proszę rodziców, aby uregulowali tę należność po Święcie Księgi w zakrystii. Proszę, aby na święcie było dziecko z jednym rodzicem.

  1. W kontekście listopadowego czasu pamięci o zmarłych zadbajmy o nasz cmentarz, o prolongatę miejsc na cmentarzu, o wspomnienie zmarłych w wymieniankach rocznych. Wymienianki roczne można składać w biurze parafialnym, do koszyczka w czasie składki oraz emailem do końca listopada. Proszę wyraźnie zaznaczyć gdzie i o której godzinie mają być wygłaszane. Bóg zapłać za składane przy tej okazji ofiary, które przeznaczam tradycyjnie na pokrycie kosztów związanych z ogrzewaniem naszych kościołów i plebanii.
  2. Tradycyjny czas zyskiwania odpustów dla zmarłych został w tym roku z uwagi na epidemię przedłużony na cały listopad. Dla przypomnienia odpust zyskujemy przez: pobożne nawiedzenie cmentarza i modlitwę za zmarłych, przystąpienie do Komunii św., bycie wolnym od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu i modlitwę w intencjach papieża. Z uwagi na epidemiczne obostrzenia, przyjęcie Komunii św. jest możliwe także poza Mszą św. po uprzednim skontaktowaniu się ze mną.
  3. Za tydzień (29 listopada) I niedziela Adwentu. Rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski pod hasłem „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Na Mszach św. zostaną pobłogosławione wigilijne opłatki, które wzorem lat ubiegłych zamówiliśmy u Sióstr Pasterek w Poznaniu. Odbierając poświęcone opłatki będziemy mogli złożyć dobrowolną ofiarę, która wesprze dzieła prowadzone przez Siostry Pasterki. Od przyszłej niedzieli, razem z opłatkami, będą dostępne świecie Caritas w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Wzory świec zostaną udostępnione na naszej stronie parafialnej.
  4. W tym tygodniu w kalendarzu liturgicznym wspominamy:
    • wtorek (24 listopada) – Świętych Andrzeja Dung-Lac i Towarzyszy, męczenników wietnamskich,
  5. Zapraszam do nabywania i lektury nowego „Przewodnika Katolickiego”.

 

Jan Kwiatkowski, proboszcz

Zapowiedzi przedślubne, 15 listopada 2020 r.

 

Zamierzają zawrzeć sakramentalny związek małżeński:

 

  1. Mateusz Wiksler, st. wolny, par. pw. NAJCh, Murowana Goślina;

Magdalena Meissner, st. wolny, par. pw. NSJ, Śrem /zap. II/;

 

 

 

Kto wiedziałby o jakiejkolwiek przeszkodzie uniemożliwiającej zawarcie tego małżeństwa winien zgłosić to proboszczowi.

 

Jan Kwiatkowski

proboszcz

Menu